S.W.A.T EVO soveltuu erittäin hyvin virkapuvun kengäksi poliiseille, puolustusvoimiin, vartijayrityksiin ja vastaaviin. Kenkä sopii erinomaisesti myös vaeltamiseen hyvän tukensa, pitonsa ja hengittävyytensä ansiosta.
Kenkä on valmistettu nahasta ja siinä on GORE TEX ® -kalvo, joka takaa vesitiiviin kengän, joka hengittää optimaalisesti. Tämän lisäksi kengissä on GORE TEX® Ultimate -vuori, jonka ansiosta ne ovat mukavat jalassa. Vuori on äärimmäisen kulutusta kestävä, joten voit rauhassa lähteä monille hankalille vaelluksille ilman, että kengät hajoavat.
S.W.A.T EVOssa on VIBRAM®-ulkopohja, joka vaimentaa ja eristää hyvin. EVA on liukumaton antistaattinen pohja, jonka patentoitu pohjakuvio takaa hyvän otteen alustasta. C.S.F. (Crispi Skeleton Frame) tukee kahdesta suunnasta ja tekee vaikeakulkuisessa maastossa liikkumisesta helpompaa. Kengässä on jopa mukava kaareva etuosa, jonka ansiosta kenkä tuntuu jalassa kuin lenkkitossulta. Ulkopinnalla on lasikuituinen suoja, joka suojaa potkuilta ja iskuilta.
Kengät ovat kevyet ja mukavat, mutta samalla ne on luotu koviin olosuhteisiin.
Tarkemmat tuotetiedot: